Egy 2624 éves amerikai mocsárciprus az Egyesült Államok keleti felének legidősebb ismert fája

Egy legalább 2624 éves amerikai mocsárciprus (Taxodium distichum) az Egyesült Államok keleti felének legidősebb ismert fája – közölték szakemberek az Environmental Research Communications című folyóiratban publikált tanulmányukban, amely alapján az észak-karolinai mocsárvidéken felfedezett növénymatuzsálem egyike a Föld legidősebb, ivaros módon szaporodó fáinak.

A szakemberek akkor bukkantak rá a kivételes fára, amikor évgyűrűket tanulmányoztak az állam délkeleti részén futó Black River mellékfolyó mentén, hogy feltárják Észak-Amerika keleti felének klímatörténetét. A fák korán kívül az évgyűrűk szélessége és színe mert arról is árulkodik, hogy mennyire volt csapadékos vagy száraz egy adott év – írja a LiveScience című ismeretterjesztő hírportál.

A régióban végzett korábbi terepmunkálatokból a mesterek már tudták, hogy a térség házigazdája az Egyesült Államok egyik legöregebb amerikai mocsárciprus-csoportosulásának. A szakemberek ezelőtt nagyszámú 1000 és 1650 év közti fát azonosítottak a zónában.

A most felfedezett 2624 éves amerikai mocsárcipruson vagy más néven fésűs mocsárcipruson kívül egy 2088 éves példányt is találtak, és a mesterek alapján roppantul valószínű, hogy a csaknem 100 kilométer hosszan futó Black River mentén még jó egy-két 2000 évnél idősebb fa magasodik.

A tanulmány alapján az amerikai mocsárciprus már bizonyítottan a Föld legöregebb ismert, vizenyős tartományban élő fafaja, és ötödik helyen áll az ivaros módon szaporodó, legöregebb fák világranglistáján. (Az egyetlen egyedről, ivartalan szaporodással létrejött növények – klónok –, amelyek az anyanövénnyel teljesen azonos genommal rendelkeznek, több tízezer évig is elélnek.)

A tudósok alapján a most felfedezett ősi fák védett zónában élnek, ám a fennmaradásukra pedig ezáltal is fenyegetést jelent a folyó más szakaszain zajló fakitermelés és másfajta munkálatok, emellett az ipari környezetszennyezés és a klímaváltozás.

mti