Mint minden jó beruházás vagy építkezés előtt, ha klimatizálni szeretnénk, a klíma beépítése előtt is a legfontosabb az alapos tervezés. Ez garantálja, hogy az utólagos kellemetlen bosszúságokat és pénzköltést a lehető legkisebbre minimalizáljuk, és inkább a kellemes, valamint takarékos élmények kerüljenek előtérbe.
Azt, hogy hány helyiséget szeretnénk klimatizálni, miért csak egyetlen szobába van szükségünk klíma berendezésre, annak számos oka lehet, feltételezem, hogy mindenki alaposan körbejárta a kérdést, lehetőleg beszélt vagy beszélni fog szakemberrel is a kérdést illetően.
Amikor egyetlen szoba hűtését és/vagy fűtését szeretnénk csak megoldani, aránylag egyszerű a tervezés menete. Ugyanakkor megjegyzem, hogy ez a gyorstalpaló legfeljebb kis támpontot képes nyújtani, ettől még senki nem lesz szakember, így a tervezés menetéhez is célszerű szakértő véleményét is kikérni!
Ha klimatizálni szándékozok, a tervezéskor a legfontosabb kérdések és szempontok:
Klimatizálni kívánt alapterület és belmagasság
Az alapterület, illetve a helyiség légköbmétere, ami befolyásolja a szükséges klíma teljesítményét. Minden klimatizálni kívánt 10 m2 alapterületre 1 kW hűtési teljesítményt számolunk, átlagos belmagasság (2,70 m) esetén.
Teljesítmény
A légköbméteren kívül a szükséges teljesítménybe jelentősen bele tud szólni a helyiség hőterhelése is. Ez alatt kell érteni a hőszigetelést, az ajtók és ablakok elhelyezkedését, tájolását, nagyságát, a külső árnyékoló adottságokat (fa, redőny stb.), illetve a helyiség használati szokásait (emberek száma, különféle hőtermelő berendezések, mint pl. számítógép stb.)
Elhelyezhető a kültéri vagy nem?
Fontos választási szempont, hogy a klíma kültéri egysége elhelyezhető-e a helyiségen kívül, a klimatizálni szándékozott helyiséghez közel, a szabadban vagy sem. Ezzel szorosan összefüggő kérdés, hogy a kültéri és beltéri egységet összekötő vezetékeket hogyan vezetjük, hogyan tüntetjük el, van-e lehetőség a fal vésésére vagy más megoldást kell keresni.
Mennyezet, oldalfal vagy padló?
Szintén alapvető kérdés, hogy hova kerüljön a beltéri klíma. Álmennyezet megléte esetén van lehetőség a kazettás klíma típusok beépítésére. Ennek hiányában az oldalfali megoldást lehet ajánlani, de csak olyan helyeken, ahol van függőleges oldalfal. Amennyiben ez sincs (pl. tetőtér) a padlóra állítható típus lehet a jó megoldás.
Dizájn
Fontos eleme a választásnak, hiszen éveken keresztül fogjuk nézni. Ezért sem érdemes a minőségen spórolni, mert egy megsárgult, megrepedezett műanyag vacak a falon, aligha nevezhető szép látványnak még akkor sem, ha technikailag jól végzi a munkáját.
Egyéb funkciók, kényelmi szempontok
Ebben a kategóriában nagyon változatos és sokféle a gyártók kínálata, válasszuk az igényeinkhez legjobban illeszkedő típust, de minden esetben lehetőleg a minőségi gyártó mellett döntsünk.
Ezt is olvassa el!
• Tetőteret szeretnék klimatizálni
• Több helyiséges irodát szeretnék klimatizálni
• Mennyibe kerül egy klíma?
• Lakást / házat szeretnék klimatizálni
Klíma ajánló
Fisher heat inverter klíma
Kimondottan fűtésre optimalizált berendezés. Inverteres szabályozású A++ energia-osztályú klíma hatékony hűtő-fűtő berendezés. A beépített plazma- és ezüst-ion szűrők pedig kiválóan tisztítják a levegőt, illetve a szagtalanító szűrő a szagokat közömbösíti. Háromféle modell 2,8–5,2 KW teljesítményig.
Fujitsu LT inverter klíma
A Fujitsu csúcsmodellje. Egy inverteres minőségi klíma hűtéshez, fűtéshez és a levegő tisztán tartásához. Kiszűri a levegőből a baktériumokat és a polleneket, ráadásul elképesztően csendes. Kétféle modell 2,5 és 3,5 KW teljesítménnyel.
Fujitsu multi inverter klíma
Több az egyben megoldás, amikor az igények szerint testre szabható a termék. Egyetlen kompakt kültéri egységhez több különféle beltéri klíma csatlakoztatható. Így jól kialakíthatóak az egyedi megoldások. Igény szerint testre szabható rendszer, kettőtől nyolc beltéri egységgel, hatféle kültéri egységgel, 4 – 14 KW-ig.
Klímát szeretnék, érdeklődöm vagy ajánlatot kérek – KLIKK IDE ►