Nagy melegben: Hideg vagy forró ital?

Bizonyos tudományos kísérletek egyértelműen rávilágítottak arra, hogy a száraz, nagy melegben elfogyasztott forró ital segíthet hosszútávon lehűteni a szervezetünket.

Egyre dőlnek meg a melegrekordok, megteltek a strandok, itt a nyár, érdemes tehát felkészülten állni elébe, és megismerni mások véleményét, felhasználni a tudomány eredményeit. Azt, hogy nagyon melegben forró italt kell inni szinte mindenki hallotta már, de a legtöbben csak mosolyognak rajta, ezért blogunk utánajárt és megtalálta a téma szakértőjének – tudományosan is igazolt – álláspontját.

A forró ital hűsítő hatása, illusztráció

A forró ital hűsítő hatása, illusztráció

Az amerikai „izzadtság-szakértő”, Ollie Jay pár évvel ezelőtt publikált tanulmánya szerint a forró ital képes lehűteni a testet, de csak bizonyos, egyéb feltételek fennállása esetén. A szervezetbe vitt forró ital lecsökkenti a testben tárolt hő mennyiségét, feltéve, hogy a megnövekedett verejtékezést a szervezet képes elpárologtatni. Meg kell jegyezni, hogy a forró ital által bevitt hő ugyan magasabb, mint a test hője, azonban a megnövekedett verejtékezés miatti lehűlés ezt jelentősen képes kompenzálni, sőt túlszárnyalni. Az egész folyamat kulcsa az izzadás. Persze ez a megnövekedett verejtékezés első hallásra kellemetlennek tűnhet, de figyelembe véve, hogy ez a hatékony folyamat képes jelentősen lehűteni a testet, máris kedvezőbb színben tűnhet fel.

Van azonban korlátja is a hűsítő hatásnak. Ilyen pl. a párás idő, a túlságosan sok, párolgást akadályozó ruhanemű, vagy az olyan magas fokú izzadás, amikor már nem képes a bőr felületéről elpárologni a verejték, hanem lecsöpög. Ezekben az esetekben a forró ital további izzadást kiváltó hatása már semmit nem képes javítani a helyzeten, válasszuk helyette inkább a hideg, hűsítő italokat vagy egy zuhanyozást.

Ollie Jay tudományos vizsgálata kerékpárosok közreműködésével zajlott. A bicikliseket felszerelték különféle mérőegységekkel, amelyek a bőr hőmérsékletét, illetve a bevitt oxigén és leadott széndioxid mennyiségét mérte. Ez utóbbi a szervezetben termelt metabolikus hő mennyiségére enged következtetni. Ezek mellett a levegő hőmérsékletét és páratartalmát is rögzítették a kutatók. Az eredmények átfogó elemzése után megállapítást nyert, hogy azok a kerékpárosok, akik forró vizet (50 °C körülit) ittak, kevesebb hőt tároltak a testükben, mint a kontrollcsoport.

A forró italok által kiváltott magasabb izzadás pontos hatásmechanizmusa még nem ismert, mivel a kutatók azt tapasztalták, hogy a forró italok nem a test átlagos maghőmérsékletét emelik meg. Jay elmélete szerint a szájban és a torokban elhelyezkedő hőérzékelők váltják ki a megnövekedett verejtékezést, de ennek bizonyítása még várat magára.

Az mindenesetre egyértelműen kiderül, hogy a nedves, párás, meleg időben, vagy ha nem jól szellőző ruha takarja testünket, a forró ital hűtési képessége nem jelentkezik. Ellenben egy száraz, forró napon, amikor testünk képes az izzadságot átadni környezetének, egy forró ital elfogyasztása nagy segítség lehet, hogy jobban, kényelmesebben és főleg „hűvösebben” érezzük magunkat. Mondjuk egy nyári kánikulai délután a kertünkben.