A nukleáris hulladékok könnyebb kezelését szolgáló eljárás fejlesztése folyik Szegeden

A nukleáris hulladékok könnyebb kezelését szolgáló eljárás fejlesztése folyik Szegeden, az ELI-ALPS lézeres kutatóközpontban – tájékoztatta a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) közkapcsolati igazgatósága a sajtó képviselőit.

Az információ alapján az SZTE, a párizsi École Polytechnique és a kaliforniai székhelyű Tri Alpha Energy (TAE) cég 2019-ben kötött szakmai együttműködési megállapodást. A projekt – melynek megvalósítását a magyar kormány három év alatt 3,5 milliárd forinttal segíti – célja a hosszú felezési idejű nukleáris hulladékot stabil vagy szélsebesen lebomló maggá, magokká formáló lézeres neutronforrás kifejlesztése.

Osvay Károly, a projekt végrehajtására alakult, SZTE Nemzeti Lézeres Transzmutációs Laboratórium szakmai vezetője kijelentette, a projekt első két évében sikerült az egész nyalábvonalat megtervezni, és két előkísérletet is elvégezni. Ezekben kimutatták, hogy az ELI-ALPS-ban található fölöttébb rövid lézerimpulzusokkal meglepően nagy energiájú protonokat tudnak gyorsítani, felettébb jól összetartó nyalábokban.

A legutóbbi, decemberi kísérletsorozatban sikerült azt is bizonyítani, hogy a lézerrel gyorsított deuteron ionokkal neutronok kelthetők. A kísérletben lézerlövésenként legkevesebb 1500 neutron keltődött. A mesterek az elkövetkezendő két évben azon dolgoznak ezután, hogy a lövésenkénti neutronszámot megsokszorozzák, azonfelül a másodpercenkénti lövések számát az aktuális több milliószorosára emeljék – tette hozzá a mester.

A lézeres iongyorsítás és neutron-előállítás ígéretesnek tűnik a korábbiaknál jóval biztonságosabbnak tűnő nukleáris modern műszaki megoldás, a tórium alapú energiatermelés fejlesztése alatt is. A tórium alapú erőművek akkor működnek, ha a tóriumot kívülről neutronnal besugározzák. Ehhez kifogástalan lehetőséget biztosítana a lézeres alapú neutron-előállítás. Sőt, hogy ez valószínűleg költséghatékonyabb lenne, mint a gyorsítókon alapuló neutrontermelés, még az üzembiztonságon is sokat javítana. A neutronforrás több tucat lézeren alapulhat, amelyek közül, ha netán az egyik teljesítménye kevesebb lesz, akkor azt a többi pótolni tudja.

A lézeres iongyorsítás és neutron-előállítás más, lényegesen rövidebb idő alatt gyakorlati alkalmazásban is hasznosítható lehetőségeit is vizsgálják a szakemberek. Az elkövetkezendő hónapokban olyan radiobiológiai kísérleteket terveznek, amelyek a protonterápia – az egyik leghatékonyabb rákterápia – forradalmasításához vezethetnek. Ugyancsak a közeljövőben orvosi izotópok előállításának első kísérleteit is végrehajtják, amelyek a mindennapos orvosi gyakorlatban jelenthetnek számottevő előrelépést – áll a közleményben.

mti