Mobilitási pontot osztottak ki a fővárosi Szent Gellért téren

Kísérleti jelleggel nyitottak meg egy úgynevezett mobilitási pontot Budapesten, a Szent Gellért téren, a 4-es metró kijáratánál, ahol két hónapon át autó-, bicikli- és elektromosroller-megosztó szolgáltatás válik hozzáférhetővé.

Szalay-Bobrovniczky Alexandra főpolgármester-helyettes a megnyitón közölte, 2017 májusában indult a Cities-4-People titulussal rendelkező európai uniós projekt, aminek keretében öt európai település – köztük A főváros – arra vállalkozott, hogy heterogén közlekedési megoldásokat teszteljen. A projekt célja, hogy közösségi tervezéssel emberközeli megoldásokat hozzanak létre, ezeket teszteljék és értékeljék.

A fővárosi önkormányzat elkötelezett ebben a munkában, és szeretnék jobban megismerni a budapestiek igényét a mobilitás területén – nyomatékosította a főpolgármester-helyettes.

Szalay-Bobrovniczky Alexandra közölte, a projekt célterülete a budai Duna-part Margit híd és Műegyetem rakpart közti fejezete. A projekt esetén három kísérleti elem valósul meg: a mobilitási ponton kívül egy hétvégi gyalogos- és kerékpárosbarát forgalomtechnikai beavatkozás a budai felső rakpart Erzsébet híd és a Szabadság híd közti szakaszán, tetejébe a turistaösvényekhez hasonló, „budai sétaösvény” titulussal rendelkező gyalogos útvonal.

Elsőként a mobilitási pontot adományozták, amelyiknek érdemben azt jelenti, hogy különféle szolgáltatás válik hozzáférhetővé egy központi helyen. A Szent Gellért téren igénybe lehet venni a LIME elektromosroller-megosztó, a Mol Bubi és a Donkey Republic kerékpármegosztó, a Mol Limo és a Green Go autómegosztó szolgáltatást – mondta a főpolgármester-helyettes, hozzátéve, hogy a kéthónapos kísérlet esetén várják a felhasználók véleményét.

Kiemelte, a tesztidőszak eredményei nagyban támogatják ezután a fővárosi közlekedési rendszer hatékonyabb üzemelését.

Nemesdy Ervin, a fővárosi Közlekedési Center (BKK) vezérigazgatója a megnyitón közzétette, hogy a Mol Bubi közbringarendszer 16 új gyűjtőállomással és 300 új kerékpárral bővült. Ezekkel egyesült erővel már 143 állomás van Budapesten, és a rendszerben 1846 kerékpár áll rendelkezésre Budapesten.

Erb Szilvia, a Közlekedéstudományi Intézet ügyvezetője azt mondta el, hogy komolyan keresztül fog alakulni a települési és az országos közlekedési kultúra, a közlekedési szokások. Példaként említette, hogy a járműfejlesztések alatt az elektromos meghajtásúak mellett permanens kutatást végeznek a gáz- és hibridmeghajtású, ráadásul az önvezető járművek tekintetében.

A megnyitón elhangzott, hogy a Mol Limo napjainkban már 450 gépjárművel áll rendelkezésre, a Green Go szolgáltatása keretében 300 elektromos gépjármű vehető igénybe, a Donkey Republicnak 350 biciklije van Budapesten, valamint pillanatnyilag Budapesten közösségi rendszerben 200 elektromos roller válik hozzáférhetővé.

mti, fotó: Szigetváry Zsolt